Témaindító hozzászólás
|
2006.11.28. 04:35 - |
8-án tényleg számonkérés az éjszakai előadáson? Miből? Ez kötelező, vagy opcionálisan választható elővizsga?
Akinek van jegyzete az előadásokról az beadhatná valami fénymásolóba, mert szerintem sokan igényt tartanánk rá. Én személy szerint fel tudok ajánlani érte egy csokit. Mars delight. Irtó finom. Na, kit érdekel az ajánlat?:) |
[18-1]
A rétegződés vizsga szerintem nem olyan egyszerű téma... Én ötöst kaptam. Nem mondom, hogy nem érdemeltem meg, de szerintem mások is egészen nyugodtan megérdemelték volna. Én Simon Gergő és Szilárd Gábor feleletét hallottam (annyira mondjuk nem figyeltem, mert a sajátomat dolgoztam ki, de értelmesnek tűntek). Nem voltak felkészületlenek, és az irodalmakkal kapcsolatban feltett kérdésekre is volt válaszuk, ha nem is teljesen jó, mindenesetre engem emggyőztek arról, hogy legalább beleszagoltak. Mégis jól lehúzta a jegyüket. Az viszont, hogy valakinek megjegyezte az óráról az arcát, sokat számít. Szerintem a magabiztosság a legfontosabb. Szerintem ezzel próbálkozzatok. Ha tudsz valamit, írtál valami értelmeset a papírodra, akkor azt próbáld magabiztosan és választékosan(!!!) előadni, az talán dob rajta valamit. Én ennyit tudok mondani. Ja, meg hogy vidd magaddal a tételsort, amit utolsó órán adott, mert csak a számot lehetett múltkor kihúzni, és neki nem volt leírva melyik tétel melyik. persze lehet, hogy legközelebb hoz magával sajátot. Nem tudom, tudtam-e valakinek segíteni. Szerintem amúgy ezek a dolgok más vizsgákra is alkalmazhatók. Én legalábbis úgy veszem észre, hogy tud javítani a teljesítményen, akár 1-2 jegyet is a magabiztosság...persze akkor nem, ha ténylegesen semmit nem tudsz a témáról:) Sok sikert mindenkinek!:) |
SPSSHF3
Futtassuk le a megfelelő eljárásokat a syntax ablakból.
A válaszokat indokoljuk meg, a megfelelő statisztika-értékek és szignifikancia-értékek megadásával.
Az első feladathoz tartozó adatfile-t, a teljes syntax file-t és az utolsó feladathoz tartozó output file-t (csak a két pontdiagramot!) mentsük el a Lencsés Gyula – Házi feladatok – III. házi feladat alkönyvtárba!
A szöveges kérdésekre adott választ papíron, kézírással kérem beadni.
1.) Készítsük el (és saját nevünkön mentsük el) azt az adatfile-t, aminek a segítségével az SPSS felhasználásával meg tudjuk válaszolni a következő feladatot.
(Segítség: három változóra van szükség: évfolyam, a torta típusa, és egy súlyváltozó, ami a cellánkénti gyakoriságokat tartalmazza.)
A szociológusbulin közvéleménykutatást folytattunk, hogy ki melyik tortát szereti a legjobban:
|
Mogyoró |
Gesztenye |
Csoki |
I. évf. |
10 |
8 |
12 |
II. évf. |
8 |
18 |
24 |
III. évf. |
2 |
14 |
4 |
a) Van-e összefüggés a két változó között alfa=0.05 valószínűségi szinten ?
b) A szükséges statisztika-érték kiszámításán túl írassuk a várt cellagyakoriságokat és a cellánkénti adjusztált standardizált reziduálisokat.
c) Az utóbbi adatok alapján melyik cellában találjuk a legjelentősebb eltérést attól, amit a két változó függetlensége esetén várnánk?
2.) Olvassuk be a KOCSIK adatállományt!
a) A megfelelő statisztikai teszttel ellenőrizzük, hogy van-e különbség az autók GYORSULásának átlagában, ha a teljesítmény hétfokú kategorizálása (TELJ7) alapján csoportosítunk?
b) Írassuk ki a csoportátlagokat!
c) Oszlopdiagrammal is szemléltessük a csoportátlagokat!
3.) Többszempontos variancia-analízissel vizsgáljuk meg, hogy van-e különbség az autók TELJESÍTményében, ha az autók származási helye (EREDET) és az autók SÚLYKATegóriája szerint csoportosítunk?
A fenti két csoportosító tényezőt vizsgálva
a) van-e a csoportosító változóknak külön-külön hatásuk ill.
b) van-e interakciós hatás?
c) Rajzoltassuk meg a többszörös vonaldiagramot!
d) Értelmezzük az ábrát és vessük össze fenti a)-b) kérdésekre adott válaszokkal!
4.) A 3. feladatot oldjuk meg a teljesítmény helyett a GYORSULásra is!
5.) Készítsünk dummy változókat a TELJKAT és GYORSKAT változókhoz, vagyis a teljesítmény és gyorsulás csoportosított értékeihez.
A referencia csoport legyen a nagyon alacsony ill. a lomha kategória.
6.) Lineáris regresszióval (backward módszerrel) állapítsuk meg, hogy a fogyasztásra (FOGYASZT) hogyan hatnak
a) az ÉVJÁRAT, valamint a teljesítmény és a gyorsulás csoportosított értékei együtt (A teljesítmény és a gyorsulás mérésére az előző feladatban létrehozott dummy változókat használjuk!)
b) a teljesítmény csoportosított értékei
c) a gyorsulás csoportosított értékei
Mindhárom esetben írjuk fel a regressziós egyenletet.
Az egyenletek alapján becsüljük meg, hogy mennyi
aa) egy 1973-as évjáratú közepes teljesítményű fürge autó fogyasztása
bb) egy nagyon alacsony és nagyon magas teljesítményű autó fogyasztása
cc) egy fürge és lomha autó fogyasztása
7.) Lineáris és másodfokú regresszió segítségével is becsüljük meg a súly hatását a teljesítményre!
Mielőtt megcsináljuk a regressziót, készítsük el a pontdiagramot (kétszer), és ábrázoljuk először a regressziós egyenest, majd a másodfokú regressziós görbét!
Írjuk fel mindkét regressziós egyenletet és jellemezzük a modelljeinket a szokásos módon (R 2, a hibatag szórása)
Melyik modell jobb? Érdemes-e a bonyolultabb modellt használni?
BEADÁSI HATÁRIDŐ: 2007.05.06. 10.00
SPSSHF4
Futtassuk le a megfelelő eljárásokat a syntax ablakból.
A válaszokat indokoljuk meg, a megfelelő statisztika-értékek és szignifikancia-értékek megadásával.
a teljes syntax file-t és a teljes output file-t mentsük el (külön-külön) saját TELJES nevünkön az Lencsés Gyula – Házi feladatok – IV. házi feladat alkönyvtárba!
A szöveges kérdésekre adott választ papíron kérem beadni.
Az Sz2001 adatállományt használjuk! A döntési szint minden esetben legyen 0.05.
1.a) Ellenőrizzük azt a hipotézisünket, hogy a KORKAT2 változó 3 kategóriája azonos arányban fordul elő a sokaságban.
1.b) Illeszkednek-e az adataink ahhoz a hipotézishez, hogy ugyanennél a változónál a 3 korcsoport létszámának egymáshoz viszonyított aránya 35-35-30?
2.) Binomiális teszttel ellenőrizzük azt a hipotézist, hogy az EU csatlakozást támogatók aránya (2001-ben, Szegeden) pontosan 80%.
3.) Rendezzük sorba az adatállományt a választókerület kódja (VKKOD) és a kérdőív sorszáma (ID) szerint. Ellenőrizzük, hogy véletlenszerűen helyezkednek-e el a mintában azok, akik nem tudják, hogy ki az országgyűlési képviselő (V72), az önkormányzati képviselő (V75) és a polgármester (V78).
Figyelem: A sorozatpróbánál be kell állítani, hogy a Cut Point ne a medián, hanem az átlag (mean) legyen!
4.) a) Számoljuk ki, hány percig tartott a kérdőívek lekérdezése! A következő képletet kell használni:
KÉRDPERC=60*BEFÓRA+BEFPERC-(60*KEZDÓRA+KEZDPERC).
b) Azokat az értékeket, amelyek teljesen hihetetlennek tűnnek (kisebb mint 0, nagyobb mint 120), kódoljuk át System-Missing hiányzó adattá.
c) Számítsuk ki a KÉRDPERC 10-es alapú logaritmusát!
LGPERC=LG10(KÉRDPERC).
d) Készítsünk hisztogramot a KÉRDPERC és LGPERC változókra!
Melyik hasonlít jobban (és mennyiben) a normális eloszlásra?
e) Kolmogorov-Szmirnov teszttel ellenőrizzük, tekinthetjük-e a fenti két változó valamelyikét normális eloszlásúnak! Melyik változó illeszkedik jobban a normális eloszláshoz?
5.) a) Hozzunk létre új változót, amely azt tartalmazza, hogy a KOR szerint sorbarendezve ki hányadik helyen szerepel a listában. (A változó automatikusan az RKOR nevet kapja majd.)
b) Az így keletkezett ordinális mérési szintű változóval teszteljük, hogy van-e különbség azok életkorában, akik tudják és akik nem tudják az önkormányzati képviselő nevét.
c) Végezzük el a megfelelő tesztet az eredeti (KOR) változóra is. Ezúttal ezt a változót tekintsük intervallum mérési szintűnek!
6.) Van-e összefüggés az együttműködési készség (v91) és az életkor között? A V91-et tekintsük csoportosító változónak, és a kérdést válaszoljuk meg a KOR és az RKOR változókkal is a nekik megfelelő két különböző mérési szinten.
Mindkét esetben olvassuk le, hogy milyen irányú összefüggés van az együttműködés mértéke és az életkor között!
7.) Számoljuk ki
a) a rangkorrelációs együtthatót az RKOR és V91 között, ill.
b) a Pearson-féle korrelációs együtthatót.
(Milyen mérési szintűnek tekintjük V91-et az első ill. a második esetben?)
Értelmezzük az eredményeket! Összhangban vannak-e azzal, amit a 6. feladatban kaptunk?
8.) Teszteljük, hogy van-e különbség a polgármesterrel (V80) és az önkormányzati képviselővel (V77) való elégedettség között, ha mindkét változót
a) ordinális mérési szintűnek
b) intervallum mérési szintűnek tekintjük.
9.) Van-e különbség a kínaiak (V48M), arabok (V48N) és négerek (V48O) megítélésében? A változókat tekintsük ordinális mérési szintűnek.
BEADÁSI HATÁRIDŐ: MÁJUS 14. 14.00 |
Íme a kurzusfórumon is megtalálható kutszervre összeállítandó kérdőív vázlata, vagy olyasmije.KUTATÁSI TÉMA: Fiatalok pénzköltési szokásai
1. A PÉNZKÖLTÉS TÉTELEI, PREFERENCIÁI ÉS VOLUMENE (MIRE MENNYIT KÖLTENEK)  Szabadidő  utazás  étkezés  szórakozás  hobbyk, szenvedélyek  ajándékok  borravaló  jótékonyság stb. Mennyi az összjövedelme? Tudnak-e félre tenni? Voltak-e nyaralni, üdülni? Felajánlja-e az adója 1%-t? Mennyit költ naponta élelemre? Szokott-e osztályon felüli étterembe járni? Szokott-e borravalót adni? Költ-e az alábbiakra: Sportra, szórakozásra, mennyit? Van-e hobbyja és mennyit költ rá? Milyen messze lakik a mh-tól, isk-tól? Hányszor jár haza? Átlagosan mennyit költ. utazásra:busz, taxi, vonat, szgk.? Tábláztat: Milyen gyakran szokott enni: éteremben, gyors büfében stb. Mennyit költ élelmiszerre? Lelki ráhangolódás: milyen gyakran szokott ajándékot kapni? Mennyire tartja fontosnak az ajándék értékét? Mennyit költ ajándékra? Szokott-e jótékonykodni?
2. PÉNZKÖLTÉSI SZOKÁSOK, ATTITŰDÖK, FORMÁK  mikor költenek (időszakok)  takarékoskodási szokások  fizetési formák, eszközök (kártya, on-line)  tudatosság a pénzköltésben Mennyire jellemző: Hogy szüleid vásárolnak be helyetted, hogy heti egy nagy bevásárlást tart, hogy napi többször keveset vásáról, hohy spontán vásárol? Van-e bankszámlája? Használ-e bankkártyát, egyet többet? Tart-e kp.-t? Mennyi, amit magánál tart? Hol szokott vásárolni? Mi alapján választ, hogy hol vásárol? Mi a véleménye a fiatalok vás. szok-ról? Szokott-e akciós term. vásárolni? Gyűjt-e valamire? Mennyit tesz félre havonta? Használja-e a kül. Banki szolg.? Igénybe veszi-e a diákhitelt? Szokott-e hitelre vásárolni? Milyen családi mintát követ? Vezet-e havi költség naplót?
3. TÁRSADALMI KÜLÖNBSÉGEK, TÁRSADALMI STÁTUSZ, SZOCIO-DEMOGRÁFIAI HÁTTÉRTÉNYEZŐK  Nemek közti különbség  Társadalmi önbesorolás  Anyagi önbesorolás Ön szerint a férfiak vagy a nők költenek többet ruhára? Mennyit költ kozm. cikkekre? Gyakori-e, hogy nagyobbat vásárol? Kiadósabb költekezés után lelkiismeret-furdalás? Mely társ. Csop. Tat. Érzi magát? Hol lakik, Hányan laknak egy ht.-ban Csalall. Életkor nem Státusz szimbólumok Ha nincs meg vágyik-e rá? Egyedül vagy társaságban jár-e vásárolni? Férfi, női szerep
4. A PÉNZKÖLTÉS FORRÁSAI ÉS EZEK VOLUMENE  szülők,  ösztöndíj  alkalmi munka  önellátás stb. Főtevékenység: diák, aktív dolg. Öneltartó-e Mennyire számít a szülök anyagi támogatására, telj, mért., részben, egy.nem Részesül-e az egyetem részéről: Tan.öszt. Lakhatási tám. Szoc. támg. Jegyzet támog. Vállal-e a tan. mellett munkát? Diák munk., alkalmi, teljes részmunkid. Diákhitel és nagysága Egyéb bev. forr.: Árvasági, Önk.-i Bursa hungárika Egyéb.
5. A PÉNZKÖLTÉST BEFOLYÁSOLÓ TÉNYEZŐK ÉS EZEK SZEREPE, MOTIVÁLÓ EREJE  reklámok  szomszéd  barátok  társadalmi környezet stb. Elkapcs. a tv-ben, ha reklám van? Vásárolt-e a szomszéd, szülő, barát ajánlatára? Elolvassa-e a reklám újs.? Követi-e a divatot? Van-e tv-e? Mennyit nézi? Melyen szemp. szerint választja ki a termékeket: - külső - ár - összetétel - minőség - eredet - címke - magyar, külföldi Milyen típusú üzletben, milyen gyakran? Milyen gyakran cseréli… Akciós áru miatt hajlandó-e távoli üzletbe menni? Inkább reklámozott árut, vagy ismeretlen olcsót venne? Van-e a barátoknál hasonló termék? Hova jár fodrászhoz, kozmetikus, szolárium (egyéb boltba) és miért ezt választotta? Mi hat jobban a vásárlási szokásaira (rangsor) Előfordul-e, hogy ha társaságban vásárol, több pénzt költ? Inkább belső vagy külső késztetésre vásárol?
6. ANYAGI IGÉNYSZINTEK ELÉGEDETTSÉG  Kinek mi kevés, mi sok  Anyagi vágyak, elképzelések  realitások Mennyire elégedett anyagi helyzetével? Anyagi helyzete megengedi-e, hogy mindent megvegyen, amire szüksége van? Mit tart luxus cikknek? (ami túl sokba kerül, nem költene már rá) Vannak-e anyagi vágyai? Mekkora az az összeg, ami minimálisan elég a megélhetéshez? Mennyi pénzt tart elegendőnek, hogy megvalósítsa terveit, vágyait? Elégedett-e anyagi helyzetéve, min változtatna? Mi számít irreálisnak? Legfeljebb mennyit költene az alábbiakra Költ-e több pénzt valamire, mert az márkás
7. TÁJÉKOZOTTSÁG AZ ÁRAKRÓL  Források  Ismeretek pontossága Milyen gyakran vásárol? Hol vásárolna leggyakrabban? Mi a fontos a megvásároláskor (ár ,minőség, reklám, előzetes ism.. tapasztalatok, megközelíthetőség) Vásárlás előtt szokott-e tájékozódni a termékek áráról? Mennyire érzi magát tájékozottnak az alábbi termékek áráról: Honnan szerzi ismereteit? Rendelkezik-e önálló keresettel? Honnan tájékozódik az akciókról? Az infláció hatása, mennyire érzi meg? Jobb minőségű-e a drágább termék? Mennyire tartja magát tájékozottnak: ingatlan árak, tömegköz. ára.? Mennyire ismeri a bevásárló központokat: melyiket tartja a legolcsóbbnak? |
Laci, ez nem is te lennél. |
Mint ahogy már az órarendben is olvasható: Kutatásszervezés óra lesz:
április 20-21 május 4-5
péntek 14-20óra, szombat 8-16óra
Petőfi épület 11A terem
|
Köszi!
A képek menüpontban pedig mindez képekkel is alá van támasztva:) A vizuális típusoknak... |
Felsorakozok én is ... most reg-geliztem be magamat.. akkor a SUGÓ menüpont:
SZAB Székház: Bociból jövet a Somogyi könyvtárnál nem mész irodalmazni jobbra, hanem át az úton és rögtön balra .. de nem mész hamburgerezni se.. hanem egy ajtón be lépcsőn föl és gondolom az első emeleten kell kávézni... majd okosan nyitott szemmel aludni... üdv.: L. |
Kedden (március 6) elmarad a rétegződés, ha minden igaz. Helyette mehetünk arra a könyvbemutatóra szerdán délelőtt a SZAB-ba. hm. |
Köszi Zsuzsa! Jókor írt.., mire már mozgósítottuk egymást és megerősítették a többiek, hogy tényleg nem lesz:) Én recenziót írtam. Amire közben rájöttem, hogy már tavaly is választottam, de megírtam megint;) |
Hogy le ne maradjatok: Rétegződés órára jövő hétre el kell olvasni Andorka:Bevezetés a szociológiába (2006) című könyvből ha jól értlmeztem, akkor csak a 699-704.oldalt, melyen Spéder-Kapitány: Változások az ezredfordulón olvasható, de ha nem jól értelmeztem, akkor még a 19.fejezetet is el kell olvasni Társadalmi változás címmel a 662-684 oldalon. Ha valaki biztosan tudja, hogy azt is kell, vagy azt nem kell, az írjon. Ha nem kapunk pontosabb infót, akkor meg szerintem abba a húsz oldalba nem pusztulunk bele, nem?:)
|
Tud valaki valamit a "vallásszociológia" című kurzusról? A tanszéki hirdetőtáblán ugyanis az áll, hogy csak negyedéves levelezősöknek van. Csak annyi ott a kód, meg variálás, hogy nem teljesen sikerült felfogatni az agyacskámmal, hogy akkor végülis ezt nekem muszáj leadnom? |
az én válaszom is megkésett kicsit,bocsi...
3-ast kaptam,de örültem neki,mert egy könyvet sem olvastam,csak a jegyzetből tanultam!gratulálok a szigorlathoz:-) |
Enyhén megkésett válaszom, de mostmár tudom ,hogy 4-eees!:D:D
Holnap mék szigorlatra:O:O jaj, nemtom, mi lesz...
Noémi, Te hányast kaptál szoc.törire? |
Sziasztok!
Valaki nem tud valamit arró, hogy szoctöri 5-ből milyen lesz a vizsga? mármint arra gondoltam,h felsőbbévesek nem mondtak esetleg kérdéstípusokat? holnap megyek vizsgázni :-( |
Hát, azt hiszem egész jól. A Pászkától kapott fordítani valók ugyanerről szóltak, egy pár kérdést abból sikerült megválaszolnom:) Mindenesetre megbukni biztos nem buktam meg:) És neked? |
Télleg, Zsuzsi! Neked hogy sikerült?
|
Látom mindenki jólinformált:) én kaptam jegyzetete, nem tudom, hogy mennyi plusz van benne a diákhoz képest:) Az óra fórumáról meg mintha azt vettem volna ki, hogy ezt mindenkinek meg kell írni. yeah. |
8-án tényleg számonkérés az éjszakai előadáson? Miből? Ez kötelező, vagy opcionálisan választható elővizsga?
Akinek van jegyzete az előadásokról az beadhatná valami fénymásolóba, mert szerintem sokan igényt tartanánk rá. Én személy szerint fel tudok ajánlani érte egy csokit. Mars delight. Irtó finom. Na, kit érdekel az ajánlat?:) |
[18-1]
|